Paramhansa Yogananda Gri

پاراماهانسا یوگاناندا گیری

4_ تاریخچه ی کریا یوگا از باستان تا امروز

 ۱ـ ۴ کریا یوگا چیست؟

" هر جوینده ی خدا با علم  روشنی از مدیتیشن که برای هزاره ها توسط یوگی ها و قدیسان هندی و برای مسیح شناخته شده، می تواند سطح آگاهی اش را نسبت به لایتناهی برای دریافت هوشیاری کیهانی الهی درون خودش، بسط دهد." منبع: پاراماهانسا یوگاناندا

" خرد، خلاقیت، اَمنیت، سرور، عشق بی قید و شرط ـ آیا واقعاً دست یافتن به آنها که برای ما حقیقت و شعف پایدار را به ارمغان می آورند، ممکن است؟ آنچه تعالیم کریا یوگای پاراماهانسا یوگاناندا به هر یک از ما ارائه می دهد این است: تجربه ی الوهیت درون روح هایمان، اِبراز شادی الهی همچون شادی خودمان."

" علم مقدس کریا یوگا* شامل تکنیک های پیشرفته مدیتیشنی می باشد که تمرین خالصانه آن منجر به شناخت خدا و رهایی روح از همه انواع اسارت می باشد. تکنیک شاهانه و اَعظمی از یوگا، ـ اتصال الهی ـ می باشد."

۲ـ ۴ تاریخچه ی کریا یوگا

" قدیسان روشن ضمیر هند، علم مقدس کریا یوگا را در گذشته دور فراموش شده کشف کردند. لرد کریشنا آن را در بهاوادگیتا می ستاید. حکیم پاتانجالی در مورد آن در یوگا سوتراها صحبت می کند. پاراماهانسا یوگاناندا اظهار کرده است که این روش مدیتیشن باستانی همچنین توسط مسیح و برای شاگردانی همچون یوحنا و سنت پال و دیگران شناخته شده است."

" کریا یوگا برای قرن ها در اعصار تاریکی از میان رفت و در دوران جدید توسط ماهاآواتار باباجی دوباره معرفی شد، که شاگرد وی لاهیری ماهاسایا(1828-1895) اولین کسی بود که آن را آشکارا در دوره ما تعلیم داد. بعدا، باباجی از شاگرد لاهیری ماهاسایا، سری یوکتشوار گیری(1855- 1936) خواست تا پاراماهانسا یوگاناندا را تعلیم دهد و او را به غرب بفرستد تا  این تکنیک آزادی بخش روح را به جهان ارائه کند.

 " پاراماهانسا یوگاناندا توسط این شجره از اساتید معززش برای آوردن این علم باستانی کریا یوگا به غرب انتخاب شد و به خاطر این هدف بود که وی انجمن خودشناسی را در 1920 میلادی تأسیس کرد."

" اسبق این علم تنها برای عده قلیلی از مومنانی در دسترس بود که دنیا را ترک کرده و  زندگی های راهبانه ایی همچون مرتاضان در پیش گرفتند، در حال حاضر  اشخاص بزرگ هند این علم کریای باستانی را در دسترس همه ی جویندگان صادق در سراسر جهان از طریق ابزار پاراماهانسا یوگاناندا و سازمان معنوی که او تأسیس کرد (انجمن یوگادا سَت سَنگ و انجمن خودشناسی) قرار داده اند.

یوگاناندا می نویسد:« باباجی با نثار برکتش به من قبل از آنکه در 1920 میلادی به آمریکا بیایم، به من گفت که من برای این مأموریت مقدس برگزیده شدم: شما شخصی هستید که برای انتشار پیام کریا یوگا به غرب برگزیده ام. مدت ها قبل  گورویتان سری یوکتشوار را در یک کومبا ملا ملاقات کردم؛ من به او گفتم، آنگاه تو را برای آموزش نزد او فرستادم. باباجی آنگاه پیش بینی کرد: کریا یوگا، تکنیک علمی شناخت خدا نهایتا در همه سرزمین ها گسترش خواهد یافت و در هماهنگ سازی ملل از طریق خود بشر، درک متعالی از پدر ابدی یاری خواهد رساند.»

" برای هزاره های بی شمار، هند، محل نور معنوی زمین بوده است. به واقع در هند است که داانش الهی روح، یوگا ـ اتصال به خدا بوسیله طریق همدلی فردی با او ـ حفظ گردیده است. این دلیل آن است که چرا عیسی مسیح در دوران جوانی به هند رفت و چرا به هند برگشت و با باباجی برای تکامل معنوی این دنیا همراهی کرد. زمان این حقیقت را تصدیق خواهد کرد که آنها به جهان از طریق تعالیم [دانش روحانی] کریا یوگا، که در انجمن خودشناسی نیز آموزش داده می شود، تکنیک های مدیتیشنی را ارائه کرده اند که بدان وسیله هر روحی می تواند بوسیله شناخت درونی از آگاهی کیهانی مسیح ـ کریشنا [یا همان هوشیاری روح] به اتصال و ارتباط مجدد با خداوند نائل گردد." منبع: پاراماهانسا يوگاناندا

 ۳ـ ۴ چگونگی فراگیری کریا یوگا

" اولین قدم، عمل به دروس انجمن خودشناسی می باشد. در سال اول مطالعه درس در خانه، شاگردان سه تکنیک پایه مدیتیشن (تمرین انرژی زایی و تمرین مدیتیشن آرام سازی تنفس و قلب با مانترای هونگ سو و تمرین مدیتیشن بر جریان صوت مقدس کیهانی اوم ) و اصول پاراماهانساجی در مورد زندگی متعادل معنوی را می آموزند."

" این معرفی تدریجی، یک هدف دارد. کوهنوردی که فتح هیمالیا را در سر دارد بایستی اول  خودش را قبل از صعود به قله با شرایط جدید تطبیق دهد و مقید سازد. از این رو جوینده به این دوره تشرف برای آنکه عادات و تفکراتش، وضعیت ذهنی با تمرکز و اخلاص، را تطبیق دهد و هدایت انرژی حیاتی بدنی را تمرین کند، نیاز دارد. آنگاه یوگی برای تعالی  شاهراه نخاعی شناخت اماده می شود. بعد از یک سال آمادگی و تمرین، شاگردان برای درخواست تشرف در تکنیک کریا یوگا واجد شرایط می شوند و به طور رسمی زمان مفتخر شدن به ایجاد ارتباط بین شاگرد - استاد با پاراماهانسا یوگاناندا و سلسله ی اساتید روشن ضمیرش می باشد."

  ۴ـ ۴ ارتباط شاگرد ـ استاد

" کریا یوگا، تشرف (دیکشا) یا غسل تعمید معنوی انجمن خودشناسی می باشد. با دریافت تشرف کریا، شاگردان وارد ارتباط مقدس شاگرد استادی می شوند، پاراهامانسا یوگاناندا را به عنوان گورویشان (راهنمای معنوی) می پذیرند."**

---------------------------------------------------------------------------------------------------

پاورقی ها:

  * اساتید یوگاناندا مجموعه ای از فنون و تمرینات باستانی یوگا را گردآوری و در نظام تمرینی خاصی ارائه دادند و برای آن نام کریا یوگا را انتخاب کردند. این فنون باستانی یوگا به طور پراکنده و تحت عناوین متفاوت در کتاب مقدس گیتا و رساله ی پاتانجالی سوترا و سایر متون مقدس هندی بیان شده اند. اساتید یوگاناندا با جمع آوری و نظم بخشی و تدوین دوباره آنها امکان استفاده از آنها را برای مردم عصر حاضر مقدور نمودند. مترجم

   ** بعد از یک سال عضویت و مطالعه ی و تمرین دروس معنوی آموزشنامه سال اول که شامل سه تکنیک مدیتیشن می باشد، شاگردان برای درخواست تشرف در تکنیک کریا یوگا واجد شرایط می شوند. در این مرحله دریافت تکنیک کریا یوگا به منزله ی تشرف یا مراسم وصل بیرونی متقاضی به جرگه ی شاگردان پاراماهانسا یوگاناندا نیز محسوب می شود. مترجم

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم فروردین ۱۳۹۲ساعت 12:45  توسط محسن  |